Dogo Argentino Köpek Irkı Yaban domuzu ve büyük hayvanları avlamak için yetiştirilmiştir.

Dogo Argentino Köpek Irkı Özellikleri

Dogo Argentino Köpek Irkı Yaban domuzu ve büyük hayvanları avlamak için yetiştirilmiştir.Bu nedenle kaslı ve büyük bir görünümüne sahiptir. Dogo Arjentino görünüşüyle her zaman dikkat çeker.Arjantinli mastif veya Arjantinli Dogo olarak isimlendirilmiş dogo argentino çok iyi bir avcı olmakla birlikte ailesine karşı koruyucu, yumuşak,güçlü son derece sadık bir köpektir.

Bu Irk 9 ayrı cins köpeğin birleşimi ile geliştirilmiş bir ırktır. Her ne kadar üretilme amaçları avcılık olsa da çok iyi bekçi köpeği de olurlar. Polis köpeği, arama kurtarma ve askerler tarafından kullanılan Dogo Argentino Köpek Irkı kaslı yapısı ve güzel görünümü ile her zaman dikkat çekmiştir.45-50 kg ağırlığa ve 70 cm boya ulaşabilen büyük bir ırktır.

Dogo Argentino Karakteri

Dogo Argentino Köpek Irkı Özgürlüğüne son derece düşkün olan köpeklerdir. Sert bir yüz ifadesi vardır. Görünümü tam bir asalet timsalidir. Eğitilmeye çok hevesli değillerdir. O nedenle ilk kez köpek sahiplenecekler için uygun olmayabilirler. Daha önce köpek bakmış tecrübeli kişilerin bu köpeği sahiplenmesi daha uygundur. Diğer yabancı köpeklere ve insanlara karşı agresif davranışlar sergileyebilirler bu nedenle küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi önemlidir. Sosyalleştiği zaman  son derece uysal ve çocuklarla anlaşabilen uysal sadık bir köpek olurlar.

Dogo Argentino Eğitimi

Dogo Argentinonun saldırma eğilimi yüksek olduğu için profosyonel bir eğitim gereklidir. Eğitilmeye başlarda pek sıcak bakmayabilir bu durumda köpek eğitim ürünleri faydalı olacaktır.. Bu nedenle bu ırk da eğitim sabır gerektirir. Zeki olduğu için tutarlı bir kişinin eğitiminde başarılı olacaktır. Dışarıdan bakıldığında sert bir görünüşü ve saldırgan gibi bir tavrı olduğu düşünülebilir ama nasıl eğitilirse o yöne eğilimli olur.Eğitim ile yumuşak huylu çok kibar köpeklerde olabilirler.

Dogo Argentino Bakımı

Bu Irk bakım yönünden hiç zorlayıcı değildir.Tüylerinin kısa olması bakımını kolaylaştırmaktadır. Tüylerinin kötü bir kokusu yoktur.Temiz bir köpektir.Tırnak temizlenmesi iyi yapılmalıdır. Özellikle tırnaklarını düzenli olarak kesmek gerekir.Tüy dökme problemi fazla yoktur. Orta derecede tüy dökmektedir.Ara sıra tüylerinin fırça ile taranması ölü tüylerden arınmasını sağlayacaktır.

Dogo Argentino Yaşam Alanı

Dogo Argentino Köpek Irkı apartman yaşamı için uygun değildir.Genelde büyük ırk köpeklerin geniş alanlara ihtiyaçları vardır. Dogo içinde bahçeli ve etrafı çitle çevrili alanlar onlar için uygundur.

Dogo Argentino Beslenmesi

Dogo Argentino Köpek Irkı Tavuğa karşı alerjisi vardır. Bu nedenle profosyonel ve kaliteli köpek maması ile beslenmesi köpek sağlığı açısından önemlidir.

Dogo Argentino Ömrü ve Fiziksel Özellikleri

Dogo 13-15 Yıl yaşar.Boyları 70 cm Ağırlıkları 45-50 kg,dır.Tüyleri kısa ve beyazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.