Kedi ve Köpeklerde Diş Sağlığı

Kedi ve Köpeklerde Diş Sağlığı

Kedi ve Köpeklerde Diş Sağlığı

Kedi ve Köpeklerde Diş Sağlığı

Her bireyin diş bakımına ihtiyacı olduğu kabul edilse de kedi ve köpeklere gereken ilginin yetersiz kaldı görülmüştür. Bizlerde olduğu gibi plak petimizin ağzında sürekli olarak oluşan diş, diş eti ve dil üzerine yapışan bakterilerden oluşan ince bir film tabakadır. Plak diş ve diş etine etki eden asit ve diğer zararlı kimyasalları üreterek ağızda bir takım değişikliklere neden olur. Ağız içinde kötü koku , diş eti iltihabı, ve tartar oluşumu gibi dental oluşumlara neden olur. Bunların yanı sıra diş eti hastalıkları diğer ciddi sağlık problemlerine de zemin hazırlar.

Diş Eti Hastalığı

Diş eti hastalığı bakteri plağı tarafından üretilen toksinler diş etinde iltihaba neden olur. Bu durum kızarıklık, şişkinlik, ve kanama eğilimi nedeni ile kolayca fark edilebilir. İltihab zamanla çene kemiklerine oturan diş kökleri ve tutucu liflerde hasara neden olur. Bu durum diş kaybı ile sonuçlanır, çünkü fiber tutucular artık dişleri kemikte sabitleyemezler. Plak daha sonra tartar formatına dönüşür, sertleşir ve kalsifiye olur. Nihayetinde, tartar da yeni plak oluşumları için mükemmel bir yüzey ve ortam oluşturur. Tartar sert olduğundan sadece veteriner kontrolünde genel anestezi ile temizlenebilir. Peki petimin dental bir probleme sahip olduğunu nasıl anlayacağız.

Kötü nefes kokusu sıklıkla petinizin diş ve diş eti problemine sahip olduğunun ilk belirtisidir. Kedi ve köpeklerde kalıcı ağız kokusunun yaklaşık %85 ‘ nin bu yolla oluştuğu düşünülmektedir. Kötü koku genellikle bakteri plakları tarafından üretilen sülfür gazlarıyla ilgilidir. Diş eti hastalıklarının yaygın bulguları; fırçalandığında ya da çiğneme sırasında kanama , yemeye karşı isteksizlik ve aşırı salya oluşumu gözlenir. Oral ağrı nedeniyle temas dan kaçarlar , depresif görünürler ve halsizlik görülür.  Diş hastalıklarında diet diş sağlığını etkilemektedir. Köpek kuru mama veya kedi kuru mama ya göre daha çok yumuşak gıda tüketen kedi ve köpeklerde plak ve tartar oluşumuna eğilim artar. Peki petimin ağız diş sağlığını nasıl sağlarım plak oluşumunun nasıl önüne geçerim ?

Diş fırçalamak plak uzaklaştırmanın en etkili yoludur. Kedi ve köpekler 6-8 haftalık iken fiş fırçalamaya alıştırmak gerekir Bunu kabullenmeleri biraz zaman alabilir ama küçük yaşta alıştırmak sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Diş fırçalama işi günde 1 defa 10 dakikaya yakın yapılmalıdır. Bunun için et tadında özel diş macunları ve diş fırçaları mevcuttur. Kedi köpeklerin hoşuna gitmektedir. Fırçalama işlemi alt çeneden başlayarak diğer bütün dişler güzelce fırçalanmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer blog yazılarımız için inceleyiniz

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.