Kedi ve Köpeklerde Kusma Neden Olur?

kedi ve köpek

kedi ve köpek

Kedi ve Köpeklerde Kusma Neden Olur?

KUSMA NEDEN OLUR NE GİBİ ÖNLEMLER ALMALIYIM.

Sindirim sistemi ile ilgili bozukluklardan biri olan kusma mide içeriğinin güçlü kontraksiyonla dışarıya çıkarılmasıdır. Çıkarılan içeriğin rengi, miktarı ve içeriği kusmanın nedenleri hakkında fikir vermektedir. Yeni doğanlarda olan kusmalar mide çıkışında ki daralmadan ileri gelir. Yeni doğanlarda Mide çıkışında ki kassel yapı tam anlamıyla gelişmediği için kendini kontrol edemez o yüzden genişleme daralma fonksiyonları çok iyi çalışmaz. Bu sebepten kusmalar görülebilir. Bu durumun önüne geçebilmek için az miktarda sık sık besleme mide çıkışını zorlamayacak kusmalarda görülmeyecektir.

Diğer kusmalar;

  • Midede yabancı cisim bulunması,
  • Yeni doğanlarda gördüğümüz mide çıkışının tıkanması,
  • Gıda kökenli yanlış besleme yapılması,
  • Toksikasyonlar(zehirlenmeler),
  • İshal durumları,
  • Mide dönmesi olguları,
  • Paraziter durumlar,
  • Aç karnına aşırı ilaç alımı,
  • Böbrek karaciğer bozuklukları sıralanabilir.

Öncelikle kusmanın nedeninin iyi bir şekilde araştırılması esastır. Kusma yapabilecek sebepler detaylı araştırılmalıdır. Bunun için kan tahlilleri, Radyografik uygulamalar, gerekirse USG ile kontroller uygulanmalıdır. Kusmanın altında yatan sebep bulunduktan sonra kusma tedavisine vakit kaybetmeden başlanmalıdır. Çünkü kusmalar ile birlikte yoğun sıvı ve elektrolit kaybı görülür, mide de salgılanan mide özsuyu artar buda hayvanda karın ağrısı iştahsızlığa neden olur.  Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra vücut stabilitesini sağlamak ve midenin daha fazla hasar görmesini engellemek gerekmektedir. Bunun için mide koruyucuları, ağrı kesiciler, sıvı elektrolit kaybını önlemek için serumlar, Antibiyotik uygulamaları, kusma kesiciler hekimin tercihine göre kullanılabilir. Farklı bir durum var ise mutlaka vakit kaybetmeden onunda tedavisine başlanmalıdır.

Tedavi de gerekli görülen durumlarda hastaya 8-12 saat midesini dinlendirmesi adına gıda verilmez. Sonrasında piyasa da bulunan mide bağırsak sistemini çok fazla yormayan, yağ oranı az, yüksek sindirilebilirlik oranında olan kusmalar için özel hazırlanmış konserve ve kuru mamalar tercih edilmelidir. Bundan sonraki aşamada konserve veya kuru mamayı bir anda çok çok vermek yerine azar azar, sık sık vermek mideyi çok fazla yormayacaktır. Bu dönemde hasta sık sık gözlenmeli yolunda gitmeyen bir durum olduğu zaman hekiminizle irtibata geçmenizi öneririz. Ayrıca kaybedilen sıvı ve vücut direncini yüksek seviyelere çıkarmak için kediler ve köpekler için özel formülize edilen kedi ve köpek vitaminlerinden kullanmanız fayda sağlayacaktır.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.