Kediler ve Köpeklerde Leptospirosis

Leptospirosis

Leptospirosis

Kediler ve Köpeklerde Leptospirosis

Leptospira spp. Taşıyıcı etkeninin alınmasıyla vücuda giren etken böbrek, karaciğer, dalak, göz ve genital organlarda çoğalır. Leptospira spp taşıyıcı canlının idrarında bulunur ve bulaşma idrar yoluyla gerçekleşir. Etken normal çevre şartlarında ve suda aylarca kalabilmektedir. Kedi ve köpeklerde bulaşma daha çok  durgun sularda ve çoklu bakılan çiftlikler ve bakım evlerinde görülmektedir. Ayrıca bu hastalık kedi ve köpeklerinde dışında insanlara da bulaşabilme enfeksiyozitesine sahiptir yani zoonozdur. Hastalarda akut veya kronik karaciğer böbrek yetmezliği ile ortaya çıkar. Kediler köpeklere oranla daha az duyarlıdır. Hastalığın vücutta çoğalma süresi 4-12 gündür. Etken çeşitli deri mukozalarından , derinin yaralanmış bölgelerinden girip kan damalarında çoğalır ve enfeksiyona neden olur. Böbrek tubuluslarına yerleşelen etken haftalarca ve aylarca canlı kalabilmektedir.

Hastalığın klinik bulgularında hastanın yaşı ve vücut direnci hastayı etkileme düzeyiyle doğru orantılı olarak değişmektedir.  Bazı olgular klinik bulgu göstermez ve etkeni uzun süre böbreklerde taşıyabilmektedir. Hastalığın akut döneminde böbreklerde ağrı, böbrekte büyüme, çeşitli böbrek yetmezlikleri görülebilmektedir. Hastalığın başlangıcında depresyon, halsizlik, iştahsızlık, kusma, konjuktivit, ateş, eklem ve kas ağrıları ortaya çıkar.  Bu belirtileri takiben sarılık görülebilmektedir. Beyaz mukozalar hafif sarı renge doğru değişim gösterir. İlerleyen günlerde idrarda kan ve proteinde görülebilmektedir. Olguların 3 te 1 inde hafif anemide seyredebilmektedir. Hastalığın bulaşmasında en belirgin örnekler durgun sulardan içme, sığırlarda sık görülen bu hastalıkta sığırlarla fazla miktarda içli dışlı olan köpeklerde sık görülmektedir. Bunun dışında hastanın aşılanmamış olmasıda bu hastalıktan şüphelenmeniz neden olmaktadır.

Hastalığın tanısında belirtilen klinik bulgular yardımcı olabilmektedir. Bunun dışında hekiminize vereceğiniz detaylı bilgiler ve bunun ışığında yapılan laboratuar bulguları yardımcı olacaktır. Laboratuar bulgularında kısaca karaciğer ve böbrek değerlerinde yükselmeler size yardımcı olacaktır.

Tedavide uzun süreli antibiyotik kullanımı dikkat çeker bunun dışında tahrip olan diğer organların tedavisinede ayrıca devam edilir. Bazı durumlarda 2 ay kadar değişik antibiyotikler kullanılarak tedavi sürer. Hastalıktan korunmada yavruluk döneminde yapılan 3 doz karma aşı yeterli olacaktır. Bir yaşından sonra ise yılda bir defa yapılan karma aşı hastalıktan korumaktadır.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.