Köpekler Üşür mü ?

Köpekler Üşür mü? Evet Köpekler üşür hem de çok üşürler. Eğer köpeğiniz husky, sivas kangalı ya da alabay gibi doğuştan soğuğa dayanıklı bir ırk değilse soğuk ortamlardan fazlasıyla etkilenecektir. Malum yaz bitti sonbaharı da yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Çok soğuk havalarda köpeğimizi içeride kapalı bir ortamda tutmalıyız. Eğer köpeğimizi içeri alacak bir durumumuz yok ise, onun için mutlaka yalıtım yapılmış yeterli sıcaklık da bir ortam oluşturmalıyız.

Soğuklarda

Köpekler Üşür mü? Ya da üşürlerse köpekler ne kadar soğukta üşürler? İnsan ile köpeği karşılaştırmak tabi ki mantıklı bir karşılaştırma biçimi olmaz ancak yine de nasıl ki insanlar belli bir soğuk derecesinin altında mekanlarda bulunduğunda üşüyorsa köpeklerde belli soğukluk derecelerinin altındaki mekanlarda üşüyebilirler. Bu nedenle Köpekler Üşür mü ?  Sorusu ırkına bağlı olarak köpek den köpeğe değişeceğini bilmek gerekir. Her ne kadar daha yünlü ve kalın bir derileri olsa dahi köpeklerin de bir deri tabakası vardır ve bu deri tabakası onları tüm ortam koşullarından koruyabilecek yetenekli bir zırhla karıştırılmamalıdır. Köpeklerin üşüme eşiği insanlarınkiyle bir değil fakat bazı köpeklerin üşüme eşiğinin insanlarınkine fazlasıyla yakın olduğunu söyleyenebilir. Özellikle süs köpekleri kategorisine giren ırka sahip olan köpeklerin derileri soğuğa karşı son derece dayanıksızdır. Bu nedenle ortalama olarak sizin üşüdüğünüz hava sıcaklıklarında onlar da üşüyecek ve muhtemelen olası bir hastalık sorunuyla karşı karşıya kalacaktır.

Beslediğiniz köpek eğer küçük ırk ve süs köpeği ise ekstra olarak özen ve çaba göstermeliyiz. Hele ki yavruysa kesinlikle dışarı bırakmamalıyız. Çünkü onların soğuğa maruz kalması sağlıkları açısından iyi olmayacaktır. Küçük ırk köpekler için soğuk dan  etkilenmemeleri adına bazı önlemler alabiliriz. Örneğin onlara soğuk dan korunma amaçlı ceket yada kazak giydirebiliriz. Köpeklere kıyafet giydirmek genelde zor olabilir ama küçükken alıştırılırsa ileride hiç sorun yaşamadan rahatlıkla kıyafetlerini giydirebiliriz.

Köpeğimiz dışarıdaysa mamasının ve suyunun donmadığından emin olmalıyız. Sık sık gerekli kontrolleri yapmalıyız. Ayrıca köpeklere özel üretilen Köpek Ayakkabıları  giydirilerek onları bir çok olumsuz etkene karşı korumuş oluruz. Bu olumsuz etkenlerin başında özellikle kış aylarında yollara dökülen tuzlar patilerinde ve tırnak aralarında tahrişe neden olabilir. Bu tür patikler kullanırsak bu olumsuz etkenlerin önüne geçmiş oluruz.

Evlerde ısınmak için şömine yada soba tarzı benzeri şeyler varsa köpeğimizi bunlardan uzak tutmaya çalışmak gerekir. Yaklaştığı zaman tüylerinin yanabileceğini aklımızdan çıkarmayalım.Ev içindede köpeğimiz için gerekli önlemleri alarak ona içeride güvenli yaşam alanı oluşturmalıyız.Gereken yerlere bariyer koyarak köpeğimizin güvenliğini sağlamalıyız.

Ayrıca kış aylarında seyahat ederken bir yerden bir yere giderken özellikle küçük ırk köpekler için mümkün olduğunca köpek taşıma çantası ile taşıyalım.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.