Kulak Temizliği ve Önemi Kedilerde Evcil Hayvanlarda

Kulak Temizliği ve Önemi Kedilerde Evcil Hayvanlarda

kulak sağlığı

sağlıklı bir yaşam için kulak bakımı ve önemi

Kedileri sağlıklı ve huzurlu tutmanın yolları temizlik ve hijyen ortamından geçer. Kediler bir çok bakımını kendi kendine yapabilmektedir. Tırnaklarını törpüler, tüylerini temizler, yediği kuru mama ile diş plağı oluşumunu engellerler. Fakat bazı ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayamazlar bunun başında da kulak temizliği ve hijyeni gelir.Temizliği ve sağlığı basit gibi görünse de hiç öyle değildir. Kirli bir kulak ve içerisinde ki pislikler kulak yolunu tıkayabilir, bu durum da enfeksiyon oluşabilir. Ayrıca bu kirler ilerleyip kulak zarını delebilir. Sonrasında duyu kayıpları meydana gelir. Kediler için duyu organlarının işlevleri son derece önemlidir. Kulağın işlevi de en başta gelir. Peki bu duyu organlarını nasıl kontrol edeceğim ve nasıl koruyacağım ?

Kedinizin duyu organını birkaç farklı yoldan kontrol edebilirsiniz. Kediler kulak bölgesinin altından sevilmeye bayılırlar veya kucağınızda yatarken kontrol edebilirsiniz. Duyu organı kızarık, akıntılı, kirli ise bir şeyler yolunda gitmiyordur veya kediniz kafasını bir yöne doğru istemsizce yatırıyor denge problemi yaşıyor ise yine  enfeksiyondan söz edebiliriz. Bazen enfeksiyon o kadar ilerlemiştir ki ağır kokular gelir ve kediniz kafa bölgesine dokunulmasından hoşlanmaz çünkü ağrı hisseder o bölgede. Bu tür durumlarda hemen veteriner hekiminiz ile bağlantı kurmalısınız. Geç kalınan durumlarda duyu yetisi azalabilir ve hatta kaybolabilmektedir. Akıntı, uyuz belirtileri, bazı bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonlar, parazit kökenli enfeksiyonlar, mantar veya mayaların oluşturduğu sorunlar, alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Bunun ayırımını yapmakta yine Veteriner Hekimin görevidir.

Kedinizin işitme organını temiz tutmak için birçok temizleme solüsyonları mevcuttur. Bu solüsyonlar ile özenle temizleyebilirsiniz. Tabi ki öncesinde Veterinerinizden nasıl temizlendiğini sormanız bir uzman bilgisi olarak en doğrusu olacaktır. Kısaca değinmek gerekirse öncelikle büyük olmayacak büyüklükte bir pamuk alınız daha sonra temizle solüsyonunu bir miktar pamuğa dökünüz daha sonra sadece dış kulak yolunu temizlemek sureti ile kulak kepçesi üzerinde gezdiriniz bu işlemi kirliliğine göre birkaç defa tekrarlayınız. Temizleme solüsyonunda bulunan antibakteriyel özellik sayesinde kulakta istenmeyen üremelerinde önüne geçecektir. Temizledikten sonra kedinizin kulağını sallamasına izin veriniz böylelikle iç ve orta kulakta bulunan kirlerde bu yolla çıkacaktır. Eğer çok kirli  ise  Veterinerinize danışmayı tercih etmelisiniz.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.