muhabbet_oyuncak

Muhabbet Kuşu Oyuncakları

İnsanlar ve diğer canlılarla iyi iletişim kurabilmeleri ile bilinen muhabbet kuşları, keskin zekaları sayesinde öğrenmeye ve kuş oyuncakları ile oymaya da çok yatkınlardır. Muhabbet kuşunuzun seçeceği oyuncağı karakteri belirler. Şaşırtıcı biçimde kuşlar zevklerine ve karakterlerine göre tek bir oyuncağa ya da birden fazlasına bağlı olabilirler. Çok hoşlanacaklarını düşünerek aldığınız oyuncağa hiç dokunmazken hiç beklemediğiniz bir nesneyi oyuncak haline getirebilirler. Kuşunuzun seçimini zamanla siz de keşfedeceksiniz. Bunun için sabırlı olmanız ve kuşunuzu iyi gözlemlemeniz gerekecektir.

KUŞ OYUNCAKLARI

Muhabbet Kuşum İçin Hangi Oyuncakları Almalıyım?

kuş oyuncakları, Bir papağan türü olan muhabbet kuşları, etkileyici renkleri ve güzellikleri ile dikkat çekerken neşeli halleri ve muziplikleriyle de gözde evcil hayvanlardan biridir. Muhabbet kuşları bu eğlenceli doğalarını zekalarıyla birleştirerek kuş oyuncakları ile oynamayı çok severler. Muhabbet kuşlarının en popüler oyuncakları arasında salıncaklar, merdivenler, çiğneme objeleri, aynalar ve ziller gibi birçok oyuncak mevcuttur.

Salıncaklar: Kafesler içine asılan salıncaklar kuş oyuncakları içinde en popüler olanlarıdır. Kuş türleri arasında özellikle muhabbet kuşları, tırmanma eğilimi gösterdiklerinden kafeste asılı olan her nesne ilgilerini çeker. Her kuş kafesinde mutlaka bulunması gereken salıncaklar muhabbet kuşlarının üzerinde en çok vakit geçirdikleri ve en sevdikleri oyuncaklarıdır. Onları gün boyunca salıncaklarında sallanırken görürsünüz. Bu salıncaklar ahşap, plastik ya da dayanıklı başka malzemelerden üretilebilir. Kuş sallandıkça ses çıkarıp neşelenmesini sağlayan ziller de bu salıncaklara takılabilir.

kuş oyuncakları

kuş oyuncakları

Aynalar: Muhabbet kuşu oyuncaklarının vazgeçilmezlerinden biri salıncaklar, bir diğeri de aynalardır. Salıncakta sallanırken kendilerini izlemekten çok hoşlanan muhabbet kuşları için aynalar zaruri bir ihtiyaçtır. Herhangi bir tünek ya da yükseltinin karşısına da koyabileceğiniz aynalar önünde kuşunuzun saatlerce konuştuğunu ve kendine baktığını gözlemlersiniz. Her muhabbet kuşu kafesinde en az bir tane ayna bulundurmalısınız.

kuş oyuncakları

kuş oyuncakları

Merdivenler: Muhabbet kuşları sallanmayı sevdikleri gibi içgüdüsel olarak tırmanma eğilimi de gösterirler. Kuşunuzun sürekli kafes tellerine tutunarak oradan oraya geçtiğini gözlemlemişsinizdir. Bu durum muhabbet kuşunun tırmanma ihtiyacında olduğunun göstergesidir. Yani onlar için mutlaka bir tırmanma merdiveni edinmelisiniz. Kafes içine yerleştirdiğiniz merdivenler onları çok mutlu edecektir. Merdivenin yanında tavandan sarkıtacağınız ipler de kuşunuzun çok hoşuna gider.

zil

Ziller: Muhabbet kuşları sese çok duyarlı hayvanlardır ve ses çıkaran tüm nesnelere ilgi duyarlar. Özellikle de ziller gibi ses çıkaran kuş oyuncakları onlar için çok caziptir. Muhabbet kuşları kafeslerindeki zil sesini duyduklarına nerede olursa olsunlar hemen uçar ve zilin üzerine konarlar. Muhabbet kuşu zilleri aynalara, tırmanma oyuncaklarına ya da kafesin tavanına asılabilir.

Çiğneme Objeleri: Bazen kuşunuzun evdeki eşyaları gagaladığını ya da kafesindeki nesnelere gagasıyla vurduğunu görürsünüz. Bu muhabbet kuşlarının çiğneme ve gagalarını törpüleme ihtiyaçlarından kaynaklanır. Ona kemirme ve çiğneme amacıyla üretilen oyuncaklardan alırsanız bu davranışlarda bulunmayı bırakacaktır.

kuş oyuncakları

kuş oyuncakları

Muhabbet Kuşunuza Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Canlı renkleri olan oyuncakları tercih edin. Bu oyuncaklar muhabbet kuşlarının dikkatini fazlaca çeker.
  • Ziller gibi ses çıkaran oyuncaklar muhabbet kuşlarının vazgeçilmezleridir. Sesli oyuncakları tercih etmeniz onları çok mutlu eder.
  • Kuşunuz oyuncakları zaman zaman gagalayacak ve kemirecektir. Bu nedenle özellikle çiğneme objelerini alırken boyasız ve verniksiz olmasına dikkat edin. Boyalı ise bu boyaların zararsız olduğundan emin olun.
  • Oyuncak alırken hayvanlara özel olarak üretildiğine bakın.
  • Oyuncakların kuşa zarar verecek biçimde sivri ya da keskin kenarlarının olmamasına dikkat edin.
  • Oyuncakları kafese yerleştirdiğinizde muhabbet kuşunun yaşam alanını çok kısıtlanmamasına özen gösterin. Gerekirse kafesi büyütün ama oyuncaklardan vazgeçmeyin.
  • Eğer kuşunuz, sağlıklı olmasına rağmen aldığınız oyuncağa ilgisizse oyuncağı değiştirin ve yenisini alın.

MUHABBET KUŞLARININ YAKALANABİLECEĞİ HASTALIKLAR

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.