labrador-retriever

Labrador Retriever Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Labrador Retriever dünyanın en zeki köpek ırklarından biridir. İnsanlarla çok sıkı bağlar ve çok samimi ilişkiler kurması ve sahiplerine olan bağlılıklarıyla bilinen bu köpeklerin zekâları ve karakter yapıları eğitimlerini kolaylaştırır. Labradorlar o kadar iyi huylu ve yardımsever canlılardır ki onlara tamamen güvenerek kendini emanet eden birçok engelli ve farklı hastalıklarla mücadele eden insan bulunmaktadır. Yani Labrador Retrieverlar en iyi rehber köpeklerden biri olma özelliğini de taşırlar. Aynı zamanda müthiş koku alma yetenekleri nedeniyle narkotik ve arama kurtarma köpeği de olan Labrador Retriever cinsi köpekler sudan hiç korkmayıp suyu sevdikleri için balıkçılara da eşlik ederler. İyi birer yüzücü ve çok güçlü hayvanlar olan Labrador Retriever cinsi köpekler aslında ilk olarak Kanada’da ortaya çıkmışlardır. Labrador Retriever ırkı köpekler Kanada’dan İngiltere’ye götürülerek çoğaltılmış ve dünyaya adını duyurmuş mükemmel köpeklerdir.

labradorr1

Labrador Retriever Köpek Irkı Genel Özellikleri

*Anavatanları Kanada’dır.

*Büyük ırk köpeklerdendir. Ağırlıkları 25 ile 35 kilogram arasında değişir. Yükseklikleri ise 55 ila 65 santimetre olabilir.

*Bedeni güçlü ve kaslıdır.

*Tüyleri kısadır. Genellikle sarı ve krem tonlarında bir tüy rengi vardır. Tüyleri siyah ve kahverengi olan Labrador Retriever köpekler de yaygındır.

*Dünyanın en zeki köpek cinslerinden biridir.

*Zekâları ve insana olan yakınlıkları sayesinde eğitilmeleri çok kolaydır.

*Rehber köpek olarak da kullanılırlar.

*Egzersiz ihtiyaçları çok yüksektir. Uzun saatler koşmayı ve yürümeyi severler.

*Çok hızlı koşarlar.

*Oyuncudurlar. Karmaşık oyunları bile hızlı bir şekilde öğrenirler.

*Koku alma yetileri çok güçlüdür. İnsanlardaki hastalıkları bile koku alarak tespit edebildikleri bilinmektedir. Ayrıca bu özellikleri onları iyi birer narkotik ve arama kurtarma köpeği de yapmıştır.

*Suyu çok severler, çok iyi yüzerler.

*Uyumlu, sabırlı ve sakin bir karakteri vardır. Agresif tavırları yoktur.

*Fazla havlamazlar.

*İnsanlarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşırlar.

*Yalnız kalmayı sevmezler.

*Sağlıklı ve dayanıklı hayvanlardır.

*Ortalama ömürleri 12 yıldır. İyi bir bakım, beslenme ve egzersiz ile bu sürenin uzaması mümkündür.

labradorr2

Labrador Retriever Köpek Irkı Bakımı

Kısaca Labrador adıyla bilinen bu köpekler yüksek zekaya sahiplerdir. Sahiplerine çok sadık ve çok bağlı hayvanlar olan Labrador Retriever cinsi köpekler, sahiplerini memnun etmekten çok hoşlandıkları için onun sözünden çıkmazlar. Yeter ki onu kaliteli mamalarla besleyin ve bol bol egzersiz yapmasını sağlayın.

ROYAL CANİN LABRADOR KÖPEK YETİŞKİN KÖPEK MAMASI

Hem büyük ırk köpeklerden olmaları hem de enerji dolu doğaları gereği bol bol egzersiz yapmak isteyen Labradorlar, meraklı ve dikkatli yapısı nedeniyle her şeyi keşfetmek isterler. Bu nedenle onu gezdirmeye çıkardığınızda sizi gitmek istedikleri yöne rahatlıkla çekebilirler. Çünkü Labradorlar çok güçlü boyna ve kaslı bir gövdeye sahiptirler. Gücünü doğru kullanması için küçükken mutlaka eğitilmesi gereken Labrador Retriever köpeklerin eğitilmeleri çok kolaydır. Keskin zekâları ve sahiplerine olan sevgisi eğitim süresini oldukça kısaltır.  

Egzersiz ihtiyacı ve yalnız kalmayı sevmemesi dışında bakımında sizi hiç yormayacak bir köpek cinsi olan Labrador Retriever ırkının tüy bakımları da zor değildir. Kısa tüylü olmalarının avantajı ile onları haftada bir kez fırçalamanız yeterli olur.

Labrador Retriever ırkı köpekler kalça ve eklem rahatsızlıklarına yatkınlıkları dışında çok sağlam ve dayanıklı hayvanlardır. Neredeyse kusursuz olan bu köpekler ortalama olarak 12 yıl yaşarlar. Doğru bir bakım yapıldığında ve egzersizleri aksatılmadığında çok daha uzun yıllar sizinle birlikte olabilecek sadık dostlarınızdır.

EN POPÜLER 10 KÖPEK IRKI VE ÖZELLİKLERİ

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.