boo

Pomeranian Irkı Özellikleri ve Bakımı

Küçük cins köpeklerden olan Pomeranian ırkı diğer adıyla Boo, tüm dünyada İngiliz saraylarında beslenmeleriyle bilinmektedir. Aslında bu cinsin anavatanı Almanya ile Polonya topraklarında bir bölge olan Pomeranya’dır fakat, İngiltere’ye ithal edilerek dünyada tanınmıştırlar. 17 ve 18. yüzyıllarda olduğu gibi bugün de çok popüler olan bu köpekler sevimlilikleri ve yumuşacık kabarık tüyleriyle hayvan severlerin gözdesi olmuşlardır.  Kızak köpeklerinin kırması olan Boo cinsi köpekler son derece kıymetli ve az bulunan hayvanlar olmalarıyla tanınırlar. Düşük egzersiz ihtiyaçları, hareketli ve neşeli yapılarıyla Boo cinsi köpekler görenleri kendilerine hayran bırakmaktadır.

boo1

Pomeranian Irkı Genel Özellikleri

*Anavatanları Polonya ile Almaya arasında bulunan Pomeranya bölgesidir.

*Küçük ırk köpeklerdendir. Yükseklikleri 18 santimetre ile 25 santimetre arasında değişirken ağırlıkları 1 ila 3 kilogram arasındadır.

*Uzun, yumuşak ve sık tüyleri vardır.

*Kalın bir kürke sahiptirler.

*Tüy rengi genellikle turuncuya çalan kahverengi ve krem tonlarındadır.

*Diğer küçük köpek ırkları kadar gürültücü değillerdir, fazla havlamazlar.

*Enerjileri çok yüksek, çok hareketli köpeklerdir.

*Çok oyuncu hayvanlardır.

*Eğitimleri oyun şeklinde verilirse kolay eğitilirler.

*Zeki ve meraklı hayvanlardır.

*Neşeli yapılarına rağmen diğer köpek ırklarıyla iyi geçinemezler. Hatta diğer canlılara karşı agresif olabilirler.

*Sahipleri dışındaki insanlara karşı temkinlidirler.

*Sahiplerinden çok ilgi beklerler.

*Birlikte yaşadıkları insanlara karşı çok korumacıdırlar.

*Tüy bakımına dikkat edilmesi gerekir.

*Kalıtsal olarak dişleri hassastır.

*Yaşam süreleri ortalama 15 yıldır.

boo2 

Pomeranian Irkı Bakımı

Yaşadıkları ortama neşe ve hareket katan Pomeranianlar, çok oyuncu olmalarına rağmen çok da sosyal hayvanlar değildirler. Diğer köpek ırkları ve canlılara karşı pek sevecen olmayan Boo cinsi köpekler, tanımadıkları insanlara da mesafeli davranırlar ve onlarla ilişki kurmaktan kaçınırlar. Kendilerini güvende hissettiklerinde havlama eğilimi göstermeyen Pomeranianların sık havlamaya başlaması bu bir sorun olduğuna işaret eder. Havlama Pomeranianlarda tehlikede hissetme ya da huzursuz olma belirtisi olarak algılanmalıdır. İstemedikleri ya da sevmedikleri bir canlıya havlayarak tepkilerini gösterirler. Az havlamaları ise apartman yaşamına kolayca uyum sağlayacakları anlamına gelmektedir.

boo3

Pomeranian ırkı köpekler sahipleriyle sıkı bağlar kurdukları için çok ilgi bekleyen canlılardır. Sahipleriyle vakit geçirmeyi çok seven Boo cinsi köpekler, boyutlarından beklenmeyecek kadar korumacıdırlar. Fakat ufak bir ırk olmaları sebebiyle bu konuda çok da başarılı oldukları söylenemez. Uyumadıkları vaktin çoğunu oyunla geçirmek isteyen bu köpekler sahiplerinin her hareketini oyun çağrısı olarak algılarlar. Evde yalnız bırakılmaya uygun olmayan bu ırk, çok seyahat edenlere ve evde uzun süre vakit geçirmeyenlere tavsiye edilmez.

boo4

KÖPEK TARAK VE FIRÇALARI

Bu sevimli ve sadık köpeklerin tüyleri onlar için hem bela hem de avantajdır. Pomeranianlar şirin yüzleri ve uzun yumuşak tüyleriyle tercih sebebi olmalarına karşın tüy bakımları hiç de kolay değildir. İnsanda dokunma hissi uyandıran bu kabarık ve sık tüyleri sık sık fırçalamazsanız köpeğiniz ciddi sıkıntılar yaşar. Ayrıca düzenli olarak yıkanması da gereken bu köpekler bakımları ile sahiplerine önemli sorumluluklar yüklemiş olur. Deri sağlığını tehdit eden yoğun tüyler evinizin temiz kalması ve alerjik bünyeler için de dezavantajlıdır. Dişleri de genetik olarak hassas olan bu köpeklerin bakımları iyi yapıldığında uzun süre sizinle olacaklardır.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN 10 MİNYATÜR KÖPEK IRKI

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.