profinelarge

Profine Büyük Irk Köpek Maması

Köpeklerin sağlıklı ve mutlu olmaları için iyi koşullarda yaşamaları ve iyi beslenmeleri şarttır. Sadık dostlarımızın ana besin kaynakları ise kuru mamalardır. Dolayısıyla köpeğiniz için doğru mama seçimi yapmanız onun mutlu ve huzurlu bir ömür geçirmesinin ve uzun yıllar sizinle birlikte olmasının ilk koşullarından biri olmaktadır.

Köpeğiniz için kuru mama seçerken onun yaşına, kısırlık operasyonu geçirip geçirmediğine, tüy yapısına ve sağlık durumuna göre karar vermeniz önemlidir. Kuru köpek mamaları öncelikli olarak köpeklerin yaş dönemlerine göre farklılık gösterir. Protein ve enerji ihtiyacı yaşlarına göre değişen köpekler fiziksel olgunluk düzeylerine göre yavru, yetişkin ve yaşlı köpek mamaları ile beslenmek durumundadırlar. Ayrıca özel ırk köpekler kendi besin ihtiyaçlarını karşılayan özel mamalarla beslenmelidir. Alerjik olan ya da obezite gibi herhangi rahatsızlığı bulunan köpekler de kendilerine uygun mamaları tüketmelidir.

Köpek kuru maması seçiminde en önemli kriterlerden bir diğeri köpeğinizin cinsidir. Eğer köpeğiniz minik ya da orta boy ırklardansa büyük cinslere özel köpek mamaları onların beslenme programlarına uygun olmayacaktır. Tüylü dostunuz büyük ırk köpekler ailesine dahilse onun için seçiminiz Profine büyük ırk kuru köpek mamaları olsun.

profinelarge1

Büyük Irk Köpek Mamasının Diğer Mamalardan Farkı Nedir?

Bir köpeğin büyük ırk olduğunun belirlenmesi için ağırlığının en az 25 kilogram olması gerekir. Köpeğin boyu ise kilosu ile doğru orantılı olacak şekilde seyreder. Cinslerine göre köpeklerin besin gereksinimlerinin farklılık gösterdiği düşünüldüğünde büyük ırk köpeklerin mamaları ile küçük ve orta ırkların mamalarında belirli özelliklerin arandığı anlaşılacaktır. Bunun nedenlerinden biri büyük ırk köpeklerin boyutları yüzünden daha fazla enerjiye ve proteine ihtiyaç duymalarıdır. Fakat iri ırklar diğer cinslere göre çok fazla mama tükettikleri için kilo alma riskiyle daha çok karşılaşırlar. Bu sebeple büyük ırk köpek mamaları daha besleyici bir içeriğe sahip olmakla birlikte daha az yağ ve kalori içermelidir.

Büyük ırk köpek mamaları ile diğer kuru köpek mamaları arasındaki önemli farklardan biri de eklem sağlığına özen gösteren içerikleridir. Büyük ırk köpekler neredeyse 24 aylık olana kadar yavru sayılırlar. Fakat bu köpeklerin beden gelişimi oldukça hızlıdır. Bu durum kemik gelişiminden kaynaklanan eklem rahatsızlıklarına davetiye çıkarır. Dolayısıyla büyük ırklar için özel olarak üretilen köpek mamalarının kalsiyum ve fosfor seviyeleri diğer mamalardan farklı olacaktır.

Son olarak iri ırk köpeklere özel mamalar ile diğer köpek mamaları arasındaki ayrım mamanın boyutları ve mama tanelerinin yapısında gözlenir. Köpeğiniz için tercih edeceğiniz kuru mamanın taneleri köpeğinizin ağız ve çene yapısına uygun olmalıdır. Büyük ırk köpeklerin dişleri ve ağızları daha iri olduğu için bu taneler sert ve büyüktür.

profinelarge2

Profine Büyük Irk Kuru Köpek Maması Çeşitleri

Büyük ırk köpekler için özel olarak kuru mama üretimi yapan Profine markasının yavru, yetişkin ve yaşlı iri ırk köpeklerin kullanımına sunulan mamalarını piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz. Profine mamalar içerdiği doğal malzemeler ve köpeğinizin sağlığını önceleyen anlayışı ile büyük ırk köpeğinize en uygun mamaları üreten markaların başında gelir. İri dostunuzun ihtiyacı olan tüm protein, mineral ve vitamin değerlerini barındıran Profine büyük ırk köpek kuru mamalarında farklı seçenekler bulunuyor. Örneğin Profine Salmon Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması ve Profine Büyük Irk Tavuklu Yetişkin Köpek Maması çeşitleri zengin içerikleri ile yetişkin iri ırk köpeklere hitap ederken Profine Junior Salmon Büyük Irk Yavru Köpek Maması ile Profine Tavuklu Patatesli Büyük Irk Yavru Köpek Maması yavru iri ırklar için ideal besin kaynaklarını barındırıyor. PROFİNE BÜYÜK IRK KÖPEK MAMALARI ve markanın diğer ırklara uygun tüm köpek mamalarına göz atmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

MEYVE İÇERİKLİ FORMÜLÜ İLE N&D KÖPEK MAMASI çeşitleri ile ilgili bilgi sahibi olmak için makalemizi okuyabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.