rainbowbudgie

Rainbow Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Rainbow Muhabbet Kuşu göz alıcı renkleri ve çarpıcı güzelliği ile dikkat çeker. Adını tüylerindeki gökkuşağına benzer renklerden alan bu kuşlar diğer muhabbet kuşları gibi dost canlısı ve sosyal hayvanlardır. Muhabbet kuşlarının genel adı olan Melopsittacuslardan belli özelikleri ile ayrılan Rainbow Muhabbet Kuşları atalarının aksine Avustralya kökenli değildirler. İlk kez İngiltere’de özel bir çiftlikte üretilen , çok sevilerek önce Avrupa’ya ardından da birçok farklı ülkeye yayılıp tüm dünyada popüler olmuştur. Diğer muhabbet kuşu türlerinden farklı özellikleri bulunan bu kuşlar kanat uçlarındaki renkler ile yüz renklerine bakılarak renkli muhabbet kuşlarından ayırt edilebilirler. Doğada bulunmayan ve özel üretilen bu kuşlar sayıca az oldukları için muhabbet kuşları arasında en değerlileri olarak bilinir.

Rainbow Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Rainbow Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Rainbow Muhabbet Kuşu Genel Özellikleri

*Kökenleri İngiltere’ye dayanır.

*Doğal bir kuş türü değildir. İnsan eliyle üretilmiştir. Bu nedenle nadir bir türdür.

*Kanat, karın bölgeleri ve gövdelerinde farklı renk geçişlerine sahip tüyler bulunur ve genellikle yüzleri sarı tüylerle kaplıdır. Kanat uçlarında ise gri ya da beyaza yakın pembe renk tüylerin olduğu gözlenir. Her biri farklı kombinasyonlarda gövde rengine sahiptir. Bu renkler ağırlıkla mavi, sarı, yeşil, gri ve mor tonlarındadır.

*Erkek Rainbow Muhabbet kuşlarının mavi bir gagaları vardır. Bu belirgin özellik Rainbow Muhabbet Kuşlarında cinsiyet ayrımının kolayca yapılmasını sağlar.

*Diğer muhabbet kuşu türlerine göre özgürlüklerine daha düşkün ve bağımsız canlılardır. Bu nedenle sürekli olarak kafeslerinde kalmaları zordur.

*Isırma davranışını yavruluk döneminden sonra pek göstermezler. Agresif kuşlar değildirler.

*Erkekleri dişilerine göre konuşmaya daha yatkındır.

*Fiziksel olarak hassas hayvanlardır. Hava koşullarından etkilenirler ve temiz mekanlarda yaşamaları hastalanmalarını önler.

*Yaşam süreleri ortalama 8 yıldır.

rainbowbudgie2

Rainbow Muhabbet Kuşlarının Bakımı

İnsanlara en yakın kuş türlerinden biri olan muhabbet kuşu familyasından gelen Rainbow Muhabbet Kuşları öncelikle fiziksel özellikleri bakımından akrabalarından ayırılır. Muhteşem renkleri ve güzellikleri ile hayran olunan bu kuşlar, genlerinden getirdikleri nitelikle özgürce uçmak konusunda çok fazla ısrarcı olabilirler. Dolayısıyla onları her an kafeslerinde hapis tutmanız sorun çıkaracak ve için bir stres kaynağı halini alacaktır. Yani bir Rainbow Muhabbet Kuşu sahiplenmeyi düşünüyorsanız onu günün belirli saatlerinde kafesinden çıkarmalı ve ona uçabileceği geniş bir alan vermelisiniz. Yoksa bulduğu ilk fırsatta açık bulduğu pencere ve kapılardan kaçıp gidecektir. Kuşunuzu kaybetmemenin bir diğer yolu da onun için geniş bir MUHABBET KUŞU KAFESİ ve MUHABBET KUŞU OYUNCAKLARI edinmenizdir. Oyun oynamaya bayılan bu kuşlar insanlarla çok iyi geçindikleri ve sahiplerine çok düşkün oldukları için bol ilgi ve sevgi beklentisi içindedirler.

Nadir görüldüğü ve üretilerek çoğaltıldığı için kıymetli bir muhabbet kuşu türü olduğu bilinen Rainbow Muhabbet Kuşları oldukça konuşkandır. İyi bir eğitim ve ilgi ile papağan ve başka muhabbet kuşları gibi bu hayvanları da konuşturmanız mümkündür.

Rainbow Muhabbet Kuşları ve diğer tür muhabbet kuşları için edinebileceğiniz MUHABBET KUŞU OYUNCAKLARI ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir