Sigara İzmaritlerinin Köpeğinize Vereceği Ölümcül Zararlar

köpeklerdesigara

köpeklerdesigara

 

 

Sigara İzmaritlerinin Köpeğinize Vereceği Ölümcül Zararlar

 

Köpeğinizi gezdirirken sigara izmaritlerine 2 defa dikkat etmenizi öneririz. Köpeğiniz çevresinde bulunan yeni görünen herşeyi araştırmak ister. Onları koklar ve bazen şeker gibi yutabilirler. Sigara izmaritlerini yemek köpeğiniz için ölümcül zararlar verebilir. Bunun nedeni ise köpeklerde nikotin alma seviyesinin çok düşük olmasıdır. Bir insan uyuşturucu bir maddeyi aldığında nasıl ölümcül sonuçları oluyorsa köpekler içinde nikotini vücuduna fazla alması nikotin zehirlenmesine yol açar ve kötü sonuçlar doğurur. Kimyasal maddelerin çocuklar ve evcil hayvanlar için çok tehlikeli olduğunu unutmayınız.

Araştırmalara göre, hayvanlarda kilo başına 4 mg nikotin yemeleri onları öldürebilir. Sigara izmaritlerinden örnek vermek gerekir ise 6 ile 10 sigaranın ölümcül olabileceği anlamına gelmektedir. Hayvanlar kilo başına sadece ½ ila 1 mg nikotin yedikten sonra nikotin toksisitesi belirtileri gösterebilir. Farklı bir deyişle bir sigara yedikten sonra köpeğiniz çok hasta olabilir.

 

Nikotin Zehirlenmesi Belirtileri

Köpeğinizin nikotin içeren bir şey yediğini biliyorsanız onu en yakın veterinere götürmenizi öneririz. Toksin köpeğinizin vücuduna hızlı bir şekilde yayılır, ne kadar erken önlem alınırsa o kadar iyi olur. Bunun dışında evde yaşayan evcil hayvanınızın ne yediğinden emin değilseniz yine en yakın veterinere götürmenizi öneririz. Köpeğiniz çok az miktarda nikotin yese bile hemen kusmaya başlayacağını unutmayınız. O gün yediği bütün besinleri kusarsa bile köpeğiniz için tehlike tamamı ile geçmemektedir. Nikotinden etkilenen hayvanınız kalp hızı, kan basıncı ve solunum fonksiyonları etkilenebilir. Bu durumda veteriner hekiminizin önerileri dışında köpeğinize herhangi bir ilaç vb. bir madde vermemenizi öneririz.

 

Nikotin Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir

Nikotin zehirlenmesi tedavisi evcil hayvanınızın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Veteriner hekiminiz köpeğinizin karnından maddenin çoğunu almak ve emilimi engellemek istecektir. Tıbbi müdahaleler köpeiinizin kusmasına neden olabilir. Sindirim sisteminin kimyasal emilimini önlemek için köpeğinize aktif kömür verebilirler. Durum kontrol altına alınıncaya kadar hayvanınızın dikkatli şekilde izlenmesi gerekmektedir. Köpeğinizin titreme, yüksek tansiyonu ve hızlı kalp atışını tedavi etmek için ilaç tedavisi yapılabilir.

 

Köpeğinizin zehirlenmesine neden olacak tek madde bu değildir. en ölümcül maddelerden biri antifriz maddesidir. Bir çay kaşığı antifriz içmesi nedeniyle köpeğiniz ölebilir. Araç radyöterlerinden damlayarak biriken antifrizi su birikintisi gibi oluşabilir ve köpeğiniz bunu içebilir. Yine aynı şekilde benzil ve petrollü ürünler de köpeğiniz için çok tehlikelidir. Köpeğinizin benzin, gaz yağı, dizel veya motor yağı içebilir veya yutabilir. Aynı zamanda derisine bu maddelerde gelir ise yalayarak temizlemek ister ve yine bu maddeyi yutabilir. Bu tip durumlarda köpeğinizi köpek şampuanıyla yıkayın ve iyi bir şekilde temizleyin.

 

Evcil hayvanlarınızı günün her saati takip etmek çok zordur. Bunun için hayvanınızın çevresine bırakacağınız şeylere özen göstermeniz gerektiğini unutmayınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.