singapurkap_kapak

Singapur Kaplumbağası (Kızıl Yanaklı Su kaplumbağası) Özellikleri ve Bakımı

Singapur Kaplumbağası da denilen Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası dünyada yaygın olarak beslenen su canlılarının başında gelir. İsimlerini yüzlerinin iki yanındaki kırmızı şeritlerden alan bu sevimli kaplumbağa türüne Singapur Kaplumbağası dense de anavatanları Güney Amerika’dır. Singapur’daki çiftliklerde yetiştirilip dünyaya yayıldıkları için Singapur Kaplumbağası adıyla daha çok bilinmektedirler. Hem karada hem suda yaşamaları ve canlı renkleri nedeniyle çok sevilen bu kaplumbağalar doğduklarında çok minik boyutlara sahiptirler. Fakat yetişkinlik dönemlerinde 35 santimetre boyuna erişerek sahiplerini şaşırtırlar. Daha şaşırtıcı bir özellikleri de insanları ayırt etmeleri ve insanlarla iletişim kurma becerileridir.

singapurkap_1

Singapur Kaplumbağası Genel Özellikleri

*Anavatanları Güney Amerika’dır.

*Yaklaşık bir yaşına geldiğinde 5 ila 7 santimetre boyutlarına sahip olan Singapur Kaplumbağası çok yavaş gelişir. Yaşamlarının ikinci yılında ancak 11 santimetreye çıkabilen bu kaplumbağalar gelişimlerini tamamlayacak kadar hayatta kalırlarsa dişileri 35 santimetre, erkekleri ise 25 santimetre boyuna kadar ulaşabilirler.

*Karakteristik olarak yüzlerinin iki yanında kalın kırmızı şeritler bulunur.

*Kabuk renklerinde büyüdükçe koyu yeşilden açık renge doğru bir değişim gözlenebilir. Yaşlılık dönemlerinde ise kabuk rengi tekrar koyuya döner ve sonunda kahverengiye çalan bir renk ortaya çıkar.

*Albino türleri de mevcuttur. Albino kaplumbağaların kabuk rengi ise sarıdır.

*Doğal ortamları yavaş akan nehirler ve durgun sulardır.

*Amfibik canlılardır. Hem karada hem de suda hareket edip yaşamaları mümkündür.

*Çok iyi birer yüzücüdürler.

*Vücut ısılarını yükseltmek için belli aralıklarla güneş ışığına ihtiyaç duyarlar.

*Hepçil canlılardır. Yani hem etle hem de bitkilerle beslenirler.

*İyi bir bakımla ve doğru koşullar sağlandığında 30 yıl gibi uzun bir ömre sahip olurlar.

singapurkap_2

Kızıl Yanaklı Su Kaplumbağası Bakımı

Kırmızı ya da Kızıl Yanaklı Su Kaplumbağaları diğer evcil canlılardan daha kolay bakılıp beslendiği için tercih sebebi olsa da bu hayvanlar da özen isterler. Singapur Kaplumbağası bakımında bilinmesi gereken ilk nokta bu hayvanların diğer akrabaları gibi çekingen ve ürkek canlılar olduğudur. Onu eve getirdiğiniz ilk gün kabuğundan çıkmak istemeyecektir. Bu durumda onu zorlamanız yersiz olur. Ancak ikinci gün yeme tepki verecek ve ortama alışmaya başlayacaktır. Sizinle iletişim kurması konusunda da sabırlı olmalısınız. Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağaları da diğer evciller gibi insanları tanır ve onlarla iletişim kurma konusunda isteklidir. Size alışması zaman alsa da sizi gördüğünde yönelecek ve elinize tırmanmaktan hoşlanır hale gelecektir. Kendi türlerine sosyal oldukları için yalnız kalmamaları adına birkaç Singapur Kaplumbağası almanız doğru olur. Ama bu durumda yaşam alanının genişlemesi gerekir.

Singapur Kaplumbağası teraryumda yaşamını sürdürebilir. Yaşam alanında mutlaka kendi yüksekliğinin iki katı kadar su bulunmalıdır. Fakat Singapur Kaplumbağaları doğrudan suda yaşamadıkları için üzerine çıkabilecekleri kara parçalarına da ihtiyaç duyarlar. Bu kaplumbağalar için su yüzüp egzersiz yapmak için gereklidir. Bunun dışındaki uyumak, dinlenmek ve güneşlenmek gibi gereksinimlerini kara üzerinde karşılama eğilimindedirler.

KAPLUMBAĞA AKSESUARLARI

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağalarının sağlıkla gelişmesi ve uzun bir ömre sahip olmaları için kaliteli KAPLUMBAĞA YEMLERİ ile beslenmeleri ve yaşam alanlarının temiz tutulması şarttır. Akvaryum temizliğini sağlamak ise kolay değildir. Çünkü, Singapur Kaplumbağası beslenirken suyunu çok fazla kirletir. Akvaryum suyunun temiz kalması için filtre kullanmanız önerilir. Ayrıca su sıcaklığı da kaplumbağalar için çok önemlidir. Bu kaplumbağaların yaşam sürdüğü su sıcaklığı 25 derecenin altına düşmemelidir. Bunun için de akvaryum ısıtıcılarını kullanabilirsiniz.

AKVARYUM TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.