tavsanmalzemeleri

Tavşan Malzemeleri

Tavşanlar doğalarının bir getirisi olarak ürkek canlılardır. Doğal yaşam alanlarında av olmalarından kaynaklanan bu ürkek karakter yapısı tavşanların insanlarla ilk etapta ilişki kurmasını zorlaştırır. Tavşanınızın size ve yaşadığı ev ortamına hızlı adapte olmasının sağlamanın yollarından biri onu zorlamadan iletişim kurmak ve onu yuvasında hissettirmektir. Ayrıca tavşanın tüm ihtiyaçlarına doğru şekilde cevap verecek bir bakım yapmak da tavşanın daha rahat hissetmesine neden olacak ve uzun bir ömür sürmesine olanak tanıyacaktır. Bunun için ise tavşanınızın bakımını gerçekleştirebileceğiniz tavşan malzemeleri ile çeşitli eşyalara ihtiyacınız vardır.

 

İhtiyacınız Olan Tavşan Malzemeleri Nelerdir?

  • Tavşan Kafesi
  • Tavşan Yemleri
  • Tavşan Yem Kapları ve Su Kapları
  • Tavşan Tuvaletleri
  • Tavşan Taşıma Çantaları
  • Tavşan Oyuncakları
  • Tavşan Bakım Ürünleri

tavsanmalzemeleri11 

Tavşan Kafesi

Tavşanınızı eve getirmeden önce ona mutlaka barınabileceği bir alan yaratmanız gerekir. Böylece minik dostunuz yuva edineceği bu alanda kendini güvende hissedecektir. Tavşan kafesleri tavşanın dinlenmesi, uyuması, beslenmesi ve dışkılaması için de gereklidir. Tavşanınızın tüm yaşamsal faaliyetlerini giderebileceği tavşan kafesleri ya da tavşan evleri tavşan malzemeleri arasında en önemlilerindendir. Çünkü tavşanlar zamanlarının çoğunu bu kafeslerde geçirir. Kafeste tavşanın bakımı için gerekli olan tüm tavşan malzemeleri bulunmalı ve kafes tavşanın hareket edebileceği ve oyun oynayabileceği büyüklükte olmalıdır. Ayrıca bu kafes düzenli şekilde temizlenmelidir.

 

Tavşan Yemleri

Otçul canlılar olan tavşanlar hazır yemler ve sebzelerle beslenirler. Aynı zamanda yonca ve saman da tüketirler. Tavşanların ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri içeren tavşan yemleri piyasada kolaylıkla bulunabilir. Tavşan malzemeleri içinde en hayati olan tavşan yemlerini kaliteli çeşitleri ile sitemizden edinebilir, tavşan ödüllerini minik dostunuz için satın alarak onu mutlu edebilirsiniz.

 

Tavşan Yem Kapları ve Su Kapları

Tavşanlar günde ortalama üç yüz ila üç yüz elli gram yem tüketirler. Bu yemlerin düzenli ve ölçülü tüketilmesi için mutlaka yem kabına ihtiyaç vardır. Yem kabı ile tavşanınızın tükettiği yem miktarına hâkim olarak yemin dışkı ve idrardan uzak kalmasını da sağlamış olursunuz.

Tavşanların sindirim sistemini rahatlatması ve yem ile sebzelerin kolay sindirilebilmesi su tüketimi ile gerçekleşir. Tavşanlarda sindirimin sağlıklı şekilde yapılabilmesi için bol miktarda temiz su şarttır. Bu da su kaplarına olan ihtiyacı doğurur. Dolayısıyla tavşanınıza mutlaka yem kaplarından bağımsız olarak su kabı almanı gerekir.

tavsanmalzemeleri22

Tavşan Tuvaletleri

Tavşan malzemeleri arasında yer alan bir diğer önemli materyal de tavşan tuvaletleridir. Tavşan tuvaletleri yem ve su kaplarından uzağa yerleştirilmelidir. Böylece tavşan besinleri ve suyu temiz kalabilir. Tavşan tuvaletlerinde aranan bir diğer özellik ise tuvaletin büyüklüğüdür. Tavşan bu tuvalete girdiğinde rahat hareket edebilmeli ve tuvalet ihtiyacını kolayca giderebilmelidir.

 

Tavşan Taşıma Çantaları

Tavşanlar yaşam alanlarından gerekli durumlar dışında çıkarılmamalıdır. Fakat zorunlu seyahatler ve veteriner hekim muayenesi gibi önemli durumlarda tavşanın ev dışında çıkarılması şarttır. Bu dış geziler esnasında tavşanınızın güvenliğini sağlamak ve onu taşımanızı kolaylaştırmak için mutlaka tavşan taşıma çantalarını kullanmanız tavsiye edilir.

 

Tavşan Oyuncakları

Tavşanlar düşünüldüğünden çok daha zeki ve eğitime açık canlılardır. Onların zekalarını geliştirmek ve öğrenme kapasitelerinin artmasını sağlamak için tavşan zekâ oyuncakları edinebilirsiniz. Ayrıca tavşanlar dişlerini törpüleme ihtiyacı da duyarlar bunun için de tavşan kemirme materyallerini bir oyuncak gibi düşünebilir ve tavşanınızın dişlerini bu oyuncaklarla törpülemesine olanak tanıyabilirsiniz. Beklendiğinin aksine oyuncu hayvanlar olan tavşanlar için tüneller, tavşan malzemeleri dahilinde oyun çarkları ve oyun alanları da satın alabilirsiniz.

 

Tavşan Bakım Ürünleri

Tavşan malzemeleri arasında bazı bakım ürünleri de yer almaktadır. Tavşan tırnak makası, yalama tuz taşı, kemirme taşı, tavşan tarakları, vitaminler gibi bakım ürünlerini de sitemizden uygun fiyatlara temin edebilirsiniz.

Tavşan Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.