Welsh Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Galler Terrieri ya da Gal Terrier isimleri ile de bilinen Welsh Terrier köpek ırkı görünüm olarak bir İngiliz köpeği olan Airedale Terrierler’in küçük hali gibidir. Zaten Gal Terrier’in ataları da Airedaleler’dir. Airedale Terrier ile başka tür bir Terrier köpeğin melezlenmesi ile 18. yüzyılda elde edilmiş olan Welsh Terrier halen İngiltere’nin en çok beslenen köpekleri arasında yer alır. Üretildiği yüzyılda tavşan, porsuk ve tilki gibi hayvanların avlanmasında yararlanılan Galler Terrieri av yetenekleri ile öne çıkar. İz sürme konusunda çok başarılı olan bu köpeklerin koku alma duyuları diğer köpek ırklarına göre oldukça gelişmiştir. Bu üstün koku alma yetisi bu köpeklerin ülkelerinde arama kurtarma ve narkotik köpeği olmalarını sağlamıştır. Fakat bu görevleri yerine getirmek için iyi ve sağlam bir eğitimden geçirilmeleri gerekir.

welshterrier_1

Welsh Terrier Köpek Irkı Özellikleri

*Birleşik Krallık’ın Galler bölgesi anavatanlarıdır.

*Eski bir köpek ırkıdır. 18. yüzyılda ortaya çıktığı söylense de geçmişinin daha eski dönemlere dayandığı sanılmaktadır.

*Orta boy köpekler arasında kendine yer bulur. Ortalama ağırlıkları 10 kilogram kadardır.

*Orta uzunluktaki sert tüyleri kahverengi ve siyah renktir.

*Diğer Terrierlerden farklı fiziksel özellikleri bulunmaktadır. Kafaları yuvarlak değildir ve burunları ile yüzleri öne doğru uzundur.

*Çeneleri çok güçlüdür.

*Koku alma duyuları sayesinde mükemmel şekilde iz sürebilirler.

*Av yetenekleri çok gelişmiştir.

*Çok aktif ve hareketli canlılardır.

*Egzersiz ihtiyaçları yüksektir.

*Çok zeki ve meraklı köpeklerdir.

*Oyun oynamaya bayılırlar.

*En büyük hobileri toprak kazmak ve yüzmektir.

*Cesur ve girişkendirler.

*Diğer Terrier türleri kadar gürültücü değillerdir. Çok fazla havlamazlar.

*Yavruyken sosyalleştirildiklerinde diğer evcillerle anlaşmaları kolaydır.

*Zeki olmalarına ve komutları rahatça öğrenmelerine rağmen inatçı karakter yapıları nedeni ile eğitimleri çok kolay değildir.

*Nerdeyse hiç tüy dökmedikleri için alerjik insanlarla birlikte yaşayabilirler.

*Genel olarak sağlıklı bir ırk olan Welsh Terrier köpek cinsi eklem rahatsızlıkları, göz ve deri hastalıklarına yatkındır.

*Ortalama yaşam süreleri 12 yıldır.

welshterrier_2

Welsh (Galler) Terrieri Bakımı

Hareketli ve neşeli bir ev arkadaşı arıyorsanız Welsh Terrier tam size göre. Bu aktif köpeği sahiplenmek niyetindeyseniz onun için geniş bir bahçe edinmeli ya da günde birkaç kez doğa yürüyüşüne çıkmaya hazır olmalısınız. Zira sakin bir yaşam sürenler için pek uygun olmayan Welsh Terrierler yoğun şekilde egzersize ihtiyaç duyarlar. Av yeteneği, koku duyusunun güçlü olması ve meraklı yapısı nedeniyle sürekli araştırma halinde olan Welsh Terrier hareket eden her canlının peşine takılabilir. Bu nedenle OTOMATİK KÖPEK TASMALARI ile gezdirilmesi gereken bu köpekler özgürlüklerine düşkün ve araştırmacı canlılar oldukları için apartman dairelerinde yaşama konusunda çok istekli değillerdir.

Welsh Terrier cinsi köpeklerin sert ve orta uzunluktaki dalgalı tüyleri bakım ister. Bu köpeklerin tüyleri karışıp düğüm olmaya çok müsaittir ve tüyler sık olduğu için kir tutma olasılığı yüksektir. Welsh Terrierleri düzenli olarak taramak ve en az yılda iki kez yıkamak yerinde olacaktır. Bu köpeklerin tüy bakımını kolaylaştıran yöntem ise hiç hoşlanmasalar da onları tıraş ettirmektir. Zorlu tüy bakımına karşın Gal Terrier’in en büyük avantajı tüy dökmemesidir.

Welsh Terrierlerin ataları ve yine bir İngiliz köpeği olan AİREDALE TERRİER hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir