Affenpinscher Teriyer (Terrier) Köpek Irkı

Affenpinscher Teriyer

Affenpinscher Teriyer

Affenpinscher Teriyer (Terrier) Köpek Irkı

Affenpinscher ırkının kökeni 17. yüzyılına dayanmaktadır. Almanyada ortaya çıkmıştır, en eski süs köpeği olarak bilinmektedir. Affenpinscher Almanya’da yetiştirildi, mutfaklarda ve ahırlarda bulunan haşere ve fareleri yakalamak için yetiştirilmiştir. 1800 yıllarda bu alandaki başarısını kanıtladı ve fare sayılarının düşürülmesinde etkili olduğunu ıspatladı. Zengin ve ünlülerin tercih ettiğini bir köpek oldu. 2. Dünya savaşın’dan sonra Abd’ye ithal edildi.

Affenpinscher Fiziksel Özellikleri

Görünümü teriyerlere benzemektedir. Küçük gövdesi bulunmaktadır, gri ve siyah renktedirler. Kısa kulakları vardır, alt dudaklarının kalınlığı nedeniyle maymun dudaklarına benzetilmektedir. Kuyrukları kısadır, atalarının daha büyük olduğu düşünülmektedir.

Affenpinscher Davranış Özellikleri

Görünüş olarak teriyerlere benzesede özellikleri bakımından teriyerlerden farklılardır. Pincher ve schnauzer ırklarının alt ırklarından biridir. Teriyerler gibi küçük, aktif ve sadık olma özelliklerini taşımazlar. En güzel özelliklerden biri diğer ırklarla çok iyi geçilmesidir. Affenpinscher’in diğer özellikleri maceracı, meraklı ve inatçı olmalarıdır. Aynı zamanda eğlenceli karakterede sahiplerdirler. Aile bireylerine güvenen ve onlara karşı sevecen yaklaşan bir köpek ırkıdır. Çok fazla küçük çocuklara ve aile sahiplerine bakması önerilmez. Genelde sessiz bir yapısı bulunmaktadır.

17. yüzyılın sonlarında Almanya’da haşeri ve fareyi azaltmak için üretilen bu ırk daha sonrası yıllarda Amerikada üretilmeye başlanmıştır. Affenpinscher ilk doğum yaptığı zaman yavrusu kör doğar.

Affenpinscher teriyer ırkını özetlemek gerekirse aileler ve küçük çocukların bakılması için önerilmeyen bir köpek türüdür. Diğer teriyerden farklı özelliklere sahiptir. En yaygın hastalık özellikleri merakları ve aktif olma özelliklerinden gelir, kemikleri kırılır veya kendilerini yaralarlar.

Affenpincsher Teriyer(terrier) 

Ortalama Boyları 25 cm’e kadar uzanmaktadır. Maksimum kiloları 3.6 kg’ya denk gelmektedir. Ortalama 12 yaşına kadar yaşarlar. En önemli özelliği meraklı olmasıdır. Gri ve siyah renklerde bulunmaktadır. Günümüzde Amerika, Almanya ve İngiltere’de en büyük üretimi yapılmaktadır.

 


              

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.