Beauceron Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Beauceron bir Fransız çoban ve av köpeğidir. Tüm diğer çoban köpekleri gibi sürüyü gütme ve koruma işlevini kusursuzca yerine getirebilen Beauceron köpek cinsi iz sürme konusunda da uzmandır. Korkusuz ve atik olan bu köpeklerin tarihi 16. yüz yıla kadar dayanır. 19. yüz yılda dünyada popülerliği artan Beauceron köpekler bu tarih diliminde av köpeği olarak da kullanılmışlardır. Fransız ordusunda ve polis teşkilatında da keskin zekâları ve fiziksel güçleri nedeniyle görevler almışlardır. Güçlü ve çevik olmaları ve iri bir ırk sayılmaları sevimliliklerinden hiçbir şey kaybettirmeyen Beauceronlar tehlikeyi hissetmek konusunda müthiş öngörülüdürler. Bakımları çok zor olmayan bu köpekler av ve çoban köpeği ırklarına özgü geniş alanlarda yoğun egzersiz ihtiyacı duyma güdüleri nedeniyle apartman dairelerinde yaşamaya uygun değillerdir.

Beauceron_1

Beauceron Köpek Irkı Genel Özellikleri

*Anavatanları Fransa’dır.

*Fransız çoban köpeği cinslerinden biridir. Av konusunda da çok yeteneklidir.

*Büyük köpek ırklarındandır. Yükseklikleri erkeklerde 70 santimetre, dişilerde ise 68 santimetre civarındadır. Ağırlıkları ise erkek Beauceron köpeklerde 45 dişilerde 40 kilogram kadardır.

*Tüyleri kısadır. Tüy renkleri genellikle siyahtır. Gövdelerinin alt kısmı, bacakları ve yüzlerinde kızıl ya da kahverengi lekeler bulunur.

*Az tüy döken köpek cinsleri arasındadır.

*Gözleri genellikle koyu kahverengi ve kahverenginin tonlarındadır.

*Bacakları uzun ve kaslıdır.

*Çok iyi birer koşucudurlar.

*Çok atak ve çevik köpeklerdir.

*Yoğun ve düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar.

*Çok zekidirler ve muhakeme yetenekleri gelişmiştir.

*Eğitilmeleri kolaydır. Bu nedenle kolluk kuvvetleri tarafından kullanılırlar.

*Kendine güveni yüksek ve çok cesur köpeklerdir.

*Çok oyuncu ve neşeli canlılardır.

*Sahiplerine aşırı bir bağlılıkları vardır.

*Tanımadıkları ve tehlikeli gördükleri insan ve canlılara fazlaca mesafeli hatta saldırgan davranabilirler. Bu onların sahiplerini ve yuvalarını korumaya koşullanmalarında ileri gelir.

*Dişileri bir doğumda 6 ila 7 adet yavru dünyaya getirirler.

*12 yıl kadar bir ömre sahiplerdir.

Beauceron_2

Beauceronlar’ın Bakımı

Az tüy döken köpek cinsleri arasında yerini alan Beauceron köpeklerin tüy bakımı kolaydır. Kısa tüylü olmaları da tüy bakımlarını avantajlı hale getiren bu köpekleri haftada bir kez fırçalamak yeterli olacaktır. Banyo ihtiyacı ise genellikle evin dışında vakit geçirmelerinden ötürü yılda üç ya da dörde çıkabilir. Bakımı çok zor olmayan Beauceronların egzersiz ihtiyaçları yüksektir. Kapalı alanlarda yaşamaya uygun olmayan bu köpekler açık arazilerde ve doğada olmayı çok severler. Bu nedenle ev içinde beslemek onları hapsetmekten başka bir şey olmayacaktır. Eğer geniş bahçesi bulunan bir eviniz varsa Beauceron köpekler sizinle çok mutlu olacaktır.

Zekâları, koruma içgüdüleri ve tehlikeyi önceden sezebilme yetenekleri onları kusursuz birer koruma ve bekçi köpeği haline getirir. Fakat tehlikeli gördükleri her canlıya korkusuzca meydan okumaları hem kendileri hem de karşı taraf için zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bir Beauceron sahibi olmak istiyorsanız onu yavruyken sosyalleştirmeli ve ona yoğun egzersiz yaptırarak enerjisini atmasını sağlamalısınız. Ayrıca gezilerinizde ona bir KÖPEK AĞIZLIĞI edinmenizi de tavsiye ederiz. Zira Beauceronlar size bir zarar geleceğine kanaat getirdikleri anda aniden saldırgan davranabilirler.

Dışarıya sert bir tavrı olsa da sahiplerine ve yuvalarına çok bağlı olan Beauceron cinsi köpekler aileden gördükleri tüm canlılara son derece kibar ve sevgi doludurlar. Sahiplerine itaatkarlıkları ile bilinen bu köpeklere gösterdiğiniz sevginin karşılığını almanız kaçınılmazdır.

DOBERMAN PİNSCHER KÖPEK IRKI ÖZELLİKLERİ

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.