bullmastiff

Bullmastiff Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Mükemmel bir koruma köpeği olan Bullmastiff köpek cinsi hem korkutucu hem de sevimli görünümüyle dikkat çeker. Sevdiklerini cesurca yabancılardan korumayı görev edinen bu köpekler, aileden saydığı her canlıya çok yakın ve sıcak davranır. Hatta iri gövdelerini unutup sahiplerinin kucağına çıkmaya çalışarak sevgilerini göstermek isterler. Mastiff ve Bulldog melezlenmesi sonucu ortaya çıkan Bullmastiff köpekler geçmişte İngiltere’de büyük arazilere bekçilik etmesi için sahiplenilirdi. Bullmastiff köpek cinsi çok güçlü ve kaslı bir vücuda sahip olmasının yanında çok hızlı ve atik canlılardır. Ev içinde oldukça sakin olan Bullmastiff köpek ırkı apartman hayatına da uyum sağlayabilir.

bullmastiff_1

Bullmastiff Köpeklerin Genel Özellikleri

*Anavatanları İngiltere’dir.

*Büyük köpek ırklarından biridir. Dişilerin yükseklikleri 66 santimetre iken erkekleri 70 santimetre civarındadır. Dişi Bullmastiffler 55 kilogram ağırlığına ulaşabilir. Erkeklerinde ise bu sayı 60 kilograma kadar çıkar.

*Güçlü ve kaslı bir gövdeye sahiptirler.

*Çok hızlı koşarlar.

*Tüyleri kısadır.

*Egzersiz ihtiyaçları orta seviyededir.

*Yavruyken daha enerjik olan bu köpekler büyüdüklerinde daha sakin bir karakter özelliği gösterirler.

*Sıcak iklim koşullarından hoşlanmazlar, soğuk havalar ise tam onlara göredir.

*Sahiplerini ve birlikte yaşadığı canlıları kusursuz şekilde korur. Fakat bu koruma içgüdüsü, diğer canlılar için tehlike arz edebilir.

*Yavruyken eğitilmezlerse agresif ve saldırgan tavırlar gösterebilirler.

*Çok cesur ve kendinden emin köpeklerdir.

*Sahiplerine bağlı ve sadık canlılardır.

*Çocuklara ve kendinden küçük canlılara karşı merhametli ve sabırlı davranır. Fakat diğer evcil canlılar ve tanımadıkları insanlarla iyi geçinemeyebilirler.

*Evde belirli süre yalnız bırakılmayı tolere edebilirler.

*Çene yapısı nedeniyle salya sorunları vardır.

*Bilinen kalıtsal bir hastalığa sahip değildirler.

*Ortalama yaşam süreleri 15 yıldır.

bullmastiff_2

Bullmastiff Köpek Irkı Bakımı

İri ve korkutucu görünümleri sizi korkutmasın. Bullmastiff köpeklerin bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Büyük köpek ırklarından olmalarına rağmen egzersiz ihtiyaçları orta seviye olan Bullmastiff köpek ırkı, günde birkaç saat gezdirilmelidir. Bullmastiff köpek cinsi yavruyken daha hareketli olsa da yetişkinliğe eriştiğinde sakinleşir ve enerji seviyeleri düşer. Bu nedenle de egzersiz süreleri büyüdüklerinde kısalır. Fakat aşırı bir koruma içgüdüsüne sahip oldukları için yabancılara karşı temkinli, tehlike hissettiklerinde ise agresif olabilirler. Bu nedenle kontrollü şekilde dışarı çıkarılması ve dikkatlerinin dağıtılması için gezilerinizde yanınızda KÖPEK ÖDÜLLERİ bulunması yerinde olacaktır. Saldırganlık eğilimleri küçük yaşta eğitilip sosyalleştirilerek en aza indirilebilir.

Dışarıya saldırgan olabilseler de aynı evi paylaştığı ve aileden gördüğü her canlıya son derece merhametli ve sevgi dolu bir yaklaşımları vardır. Sevgilerini göstermek için iri gövdelerine bakmadan sahiplerinin kucağına çıkıp onlarla temas halinde olmaya çalışırlar.

Tüy bakımı kolay olan Bullmastiff köpek ırkı alerjik insanların rahatlıkla sahiplenebileceği köpek cinslerindendir. Çünkü çok fazla tüy dökmezler. Kısa tüylerini haftada iki kez taramanız deri sağlığı için yararlı olacak ve tüy dökülmesinin önüne geçecektir.

Sıcak hava şartlarından etkilenen bu ırk köpekler, yaz aylarında daha az hareket edip serin bir yerde bol bol uyumak ister. Bu nedenle çok sıcak ve nemli iklimlerde yaşam süreleri de kısalabilir.

 

AMERİKAN BULLDOG ÖZELLİKLERİ VE BAKIMI

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.