gine_pig_hamster

Guinea Pig ile Hamster Arasındaki Farklar

Guinea pig ile hamster sıklıkla karıştırılan hayvanlardır. Aynı soydan gelen bu iki sevimli canlı görünüm olarak birbirini anımsatır. Soyları aynı olsa da farklı familyalara mensup gine domuzu ve hamsterların en çok diş yapıları ve güçlü çeneleri birbirine benzer. Fiziksel özellikleri paralel olsa da gine domuzları ile hamsterların kökenleri farklıdır. Gine domuzlarının ana vatanı Güney Afrika’dır. Bir kemirgen olan gine domuzlarının bacakları gövdelerine oranla kısadır.Guinea pig Kuyruksuz bir kemirgen olan gine domuzları ortalama 20 santimetre boyuna, bir kilogram ağırlığa ulaşırlar. Hamsterlar ise Avrupa ve Asya’da görülür. Bir kemirgen olan hamsterlar, fiziksel olarak gine domuzlarından daha küçük boyutlara sahiptirler. Sadece fiziksel farklar değil, yavru sayıları ile doğurganlıkları, insanlarla etkileşimleri, besin ihtiyaçları ve tür sayısı da gine domuzlarını ve hamsterları birbirinden ayırır.

Guinea pig

Guinea pig

Hamster ile Gine Domuzu Arasındaki Benzerlikler

*Hem hamsterlar hem gine domuzları kemirgen sınıfına girerler.

*Gine domuzları da hamsterlar da Rodentia familyasından gelirler.

*Bu iki hayvan fiziksel olarak benzer özellikler gösterirler.

*Hamster da gine domuzu gibi tombul gözüken bir hayvandır.

*İki hayvan türünün de diş ve ağız yapıları çok benzerdir. Hamster ve guinea piglerin dişleri çok keskindir ve güçlü çeneleri ile dişleri sayesinde ısırdıkları şeyleri kolayca delebilirler. Diş ve çeneleri ikisinin de sürekli gelişme halindedir.

*Guinea pigler de hamsterlar gibi geceleri aktiftir. Gündüzlerini genellikle uyku halinde geçiren bu iki kemirgen güneşin batmasıyla canlanıp hareketlenirler.

hamster1

Hamster Yemleri 

Hamster ile Gine Domuzu Arasındaki Farklar

*Hamsterlar Avrupa ve Asya’da görülürken, gine domuzları Güney Afrika kökenlidir.

*Guinea pig hamstera göre daha iri ve daha ağır bir kemirgendir.

*Hamsterlar en çok 15 santimetre boyuna ulaşabilirken gine domuzları en az 25 santimetre boyundadırlar.

*Ebat farkı dolayısıyla guinea pigler hamsterlardan daha fazla alana ve gıdaya ihtiyaç duyarlar.

*Gine domuzları otçul hayvanlardır. Kendilerine özel üretilen bitkisel yemlerin yanında sebze, meyve ve otlarla beslenirler. Hamsterlar ise ebatlarından ve uysallıklarından beklenmeyecek biçimde hepçildirler.

*Gine domuzları bir tek türe sahipken hamsterların birbirinden farklı boyut ve özellikleri bulunan çeşit çeşit türü mevcuttur.

*Guinea pigler bir kerede en fazla 4 yavru dünyaya getirirler. Hamsterların doğurganlıkları gine piglere göre çok daha fazladır. Hamsterlar tek seferde ortalama 10 yavru doğurabilirler. Bu sayı 20’e kadar çıkabilir.

*Hamsterlar doğduklarında tüysüz ve kördürler. Gine piglerde böyle bir durum gözlenmez.

*Hamsterlar çok ürkek ve çekingen hayvanlardır. Gine domuzları da aynı özellikleri gösterir ama insanlarla etkileşimde gine domuzları daha başarılıdır. Yani gine domuzları hamsterlara göre daha sosyal ve iletişime daha açıktırlar.

*Hamsterlar özellikle yiyecek konusunda agresif davranışlar sergilerken gine domuzları barışçıl yapılarıyla bilinir.

*Hamsterlar sessiz hayvanlardır. Ama guinea pigler çığlığı andıran yüksek sesler çıkarırlar.

*Guinea pig hamstera göre daha uzun ömürlü bir canlıdır. Gine domuzları ortalama 6 yıllık bir hayat sürerken hamsterların ömrü sadece 2- 2,5 yıldır.

İlginizi çekebilir Ginepig Bakımı, Beslenmesi ve Özellikleri

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.