papillondog-k

Papillon Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Papillon köpek ırkı adını kelebek kanatlarını andıran kulaklarından alan küçük bir cinstir. Uzun tüyleri ve sevimli görünüşüyle hayranlık uyandıran bu köpek cinsinin kökenleri yüz yıllar öncesine dayanır. Rönesans döneminde çok popüler olan bu ırk, başka köpek ırklarında rastlanmayan karakteristik kulak yapısı ile zamanın bir fors göstergesiydi. Bu köpekler tarihte Avrupa soylularının sıklıkla beslediği kıymetli bir türdür. Ressamların eserlerine konu da olmuş Papillon cinsi köpekler, yaşam alanlarını çok fazla benimserler. Minik boyutlarına rağmen sahiplerini ve yuvaları sonuna kadar koruma eğilimindedirler. Oyuncu olmalarına karşın evde sakin davranışlarda bulunan Papillonlar yürüyüş yapmayı ve koşmayı severler. Zekâları ve öğrenme eğilimleri sayesinde eğitimleri kolay olan bu minik köpeklerle yaşamak son derece keyifli ve eğlencelidir.

papillondog1

Papillon Köpek Irkı Genel Özellikleri

*Belçika ve Fransa’dan dünyaya yayılmış bir köpek ırkıdır.

*Küçük ırk köpeklerdendir. Yükseklikleri en fazla 25 santimetredir. Dişilerinin ortalama ağırlığı 3,5 kilogram iken erkek Papillon köpeklerde bu ortalama 4 kilograma çıkar.

*Büyük ve tüylü karakteristik kulaklara sahiptirler.

*Gövdeleri beyaz renktedir. Başları, kulakları ve gövdelerinin belli noktaları siyah ve kahverengi tüylerle kaplıdır.

*Gözleri genellikle koyu renklidir.

*Diğer köpek ırklarına göre daha titiz hayvanlardır. Kirlenmeyi sevmezler.

*Zeki hayvanlardır. Öğrenmeye açıktırlar.

*Fazlaca cesaretli ve kedine güvenli hayvanlardır.

papillondog5

*Sahiplerine karşı son derece korumacı köpeklerdir.

*Sahiplerini çok iyi dinledikleri için eğitilmeleri kolaydır ama tuvalet eğitimi sizi zorlayabilir.

*İnsancıldırlar ama yabancılara karşı temkinli davranırlar.

*Yavruyken alışmamışlarsa başka bir evcil canlıyla anlaşmaları kolay değildir.

*Sinirlendikleri ve güvende hissetmedikleri zaman agresif davranışlarda bulunabilirler.

*Bol bol havlarlar. Kızdıklarında ya da oyun oynarken gürültücü olabilirler.

*Bu cins köpeklerde eklem rahatsızlıkları görülebilir.

*Ömürleri ortalama 14 yıldır.

papillondog2

Papillon Irkı Bakımı

Papillonlar uzun tüylü kocaman kulakları ile çok dikkat çeken köpeklerdir. Çok sevimli gözükseler de kızdıkları ve sahipleri ile kendilerini koruma ihtiyacı hissettikleri zaman agresif olabilirler. Genellikle oyun oynamayı çok seven Papillon köpek ırkı, oyun ve gezinti zamanları dışında sakindirler. Egzersiz ihtiyaçları diğer köpek türlerine göre daha azdır. Bunun nedeni evde dinlenmeyi sevmeleri ve minik boyutlara sahip olmalarıdır. Yine de her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkmaları ve koşmaları gerekir.

papillondog3

Sahiplerini çok benimseyen ve onları koruma eğilime giren Papillonlar birlikte yaşadıkları insanların sevgi ve ilgisini paylaşmak istemedikleri ve yabancılara karşı temkinli oldukları için başka evcil hayvanlarla bir arada yaşamayı pek istemezler. Yavruyken diğer evcillerle birlikte olmaya alıştırılırlarsa yetişkinliklerinde daha sevecen olurlar. Fakat fazla cesaretli olmaları ve sinirlendikleri zaman fazla tepki vermeleri başlarını belaya sokabileceğinden dışarıda yapılan yürüyüşlerde kontrol sağlanmalıdır. Bu köpekler için OTOMATİK KÖPEK TASMALARI kullanmanızda fayda vardır.

papillondog4

Genel sağlığı yerinde olan Papillon köpek ırkının bakımında tüyler çok önemlidir. Bu köpeklerin uzun, sık ve ipek gibi yumuşak olan tüylerine bakım yapmak deri sağlıklarını olumlu yönde etkiler. Bunun için Papillon cinsi köpeğinizin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Papillonların tüylerinin uzun olması sizi korkutmasın, bu köpekler az tüy dökerler.

POMERANİAN IRKI ÖZELLİKLERİ VE BAKIMI

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.