Yavru Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yavruköpek

yavruköpek

 

Yavru köpek sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler

Koruyucu tıp, beslenme ve kanser gibi hastalıkların tedavisindeki ilerlemeler sayesinde büyük olasılıkla uzun yıllar sahipleneceğiniz köpeğinizle beraber yaşayacaksınız. Bu sebeple yalnızca bugünkü değil, on yıl sonra ümit ettiğiniz yaşam tarzınıza da uyacak bir köpek almalısınız. Yavru seçiminde akıllı, uyanık ve sağlıklı görünen yavruları tercih ediniz. Mümkünse yavruyu annesiyle görmek isteyin; bu size huyu hakkında fikir verecektir. Saygın üreticiler, alacağınız yavruyu önceden bir veteriner hekimin muayene etme koşulunu kabul edeceklerdir. Yavrular sekiz haftalık olmadan asla annelerinden ayrılmamalıdırlar.

Yavrunun genel bakımda değerlendirilmesi için püf noktaları:

Gözleri berrak ve parlak olmalı; akıntı bulunmamalı. Pigmentasyon iyi olmalı; iltihap ya da tahriş belirtisi bulunmamalı.

Kulakların içi pembe olmalı; kulak uyuzu belirtisi kötü koku ve topak topak ya da koyu akıntı bulunmamalı.

Derisi yağlı ya da pul pul olmamalı. Yara ya da şişlikler bulunmamalı. Tüyleri sağlam olmalı; okşanırken fazla miktarda dökülmemeli.

Dişetleri pembe ve kokusuz olmalı. Bokser gibi bazı cinslerin dışında, dişler makas gibi birbirlerine karşı karşı ya gelmelidir.

Poposu temiz ve kuru olmalı. İshal ya da cinsel organlardan gelen anormal akıntılar bulunmamalı.

 

Huyların değerlendirilmesi

Annesini görmek size yavrunun huyu konusunda genel bir bilgi verebilir. Yavrunun kardeşleriyle birlikteyken nasıl davrandığını gözlemleyin. Sert yavrular genelde baskın yetişkinler olurlar, yumuşak başlılar güvensiz olabilirler. Genelde bu iki aşırı uç arasındaki yavrular idealdir.

 

Köpeğiniz için gerekli malzemeler

Evinize bir köpek getirmeden önce gerekli malzemeleri hazırlamak önemlidir. Ona bir köpek yatağı ve çeşitli köpek oyuncakları vermelisiniz. Köpeğinizin mama ve su kaplarının altı kaymamalı; temizlik malzemeleri de kürküne uygun olmalı. Ayrıca bir köpek tasması, kayış, kimlik madalyonu da almanızı öneririz.

 

Köpek yatak tercihi:

Üzerine yatıldığında bedenin şeklini alan bizim bean bag dediğimiz yatak çeşidi en ideal yatak çeşitlerindendir. Yumuşak ve hafiftirler, sıcak tutarlar ve kolay yıkanırlar. Çoğu köpek bunlara gömüldüğünde kendini güvencede hisseder.

 

Kimlik madalyonları:

Bir kimlik madalyonuna köpeğinizin adını, sizin ve veteriner hekiminizin telefonlarınızı yazdırmanız olası kayıp durumlarında köpeğinizi bulan kişinin size ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Köpek oyuncaklarına örnek verecek olursak

Kemirme kemiği: Köpekler kemirmekten hoşlanırlar. Sert naylon bir kemiği kemirmek çenelerini çalıştırır, dişlerini temizlemeye yardımcı olur.

Öten oyuncaklar: çiğnendiğinde ses çıkarıp köpeğin avcılık içgüdüsüne hitap eder. Fakat yutulabilecek oyuncaklardan kaçınınız.

 

Yemek Kapları

Her köpeğin ayrı bir beslenme kabı olmalı ve hep temiz tutulmalıdır. Kaymaması için kauçuk kenarlı metal kapları tercih edebilirsiniz. Su her zaman bulundurulmalı ve her gün yenilenmelidir.

 

Tarak ve fırçalar

Köpeğinizin kürk yapısına uygun tarak ve fırça tercihi yapmalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir