mamadegisimi

Köpeklerde Mama Değişimi Nasıl Yapılmalı?

Köpekler hamilelik, doğum ve kısırlaştırma operasyonu gibi zorunlu durumların yanında yaşa bağlı olarak da mamalarının değiştirilmesine ihtiyaç duyar. Mama değişimi gerekli haller olmadığı halde zaman zaman köpeğin tüy ve deri sağlığı ile sindirim sisteminin rahatlatılması için de yapılır. Ayrıca sürekli aynı mamayı yemek köpeklerin mevcut mamalarından sıkılmasını da beraberinde getirebilir. Bu nedenle köpeğinize mama değişimi yapmanız önemlidir.

Köpeklerde Mama Değişimi Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Köpekler yavruluk, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde farklı besin ihtiyaçlarına sahip olurlar. Dolayısıyla yaş dönemlerinde mama değişimi yapmanız gerekir. Köpeğiniz yaşamının ilk 12 ayında yavru sayıldığı için yavru köpek mamaları ile beslenmelidir. 12 aydan sonra köpeğiniz kısırlaştırılmadıysa yetişkin köpek mamalarına, kısırlık operasyonundan sonra ise kısır köpekler için üretilen mamalara geçiş yapılmalıdır. Köpeğiniz 7 yaşını doldurduysa sindirim sisteminin sağlığını korumak için yaşlı köpek mamaları tercih edilmelidir.
  • Köpekler hamile kaldıklarında ve doğum sonrasında emzirme durumu olacağı için beslenme düzenleri tamamen değişecektir. Bu süreçlerde anne ve anne karnındaki bebeklerin vitamin ve mineral gereksinimlerine cevap verecek özel kuru köpek mamaları kullanmanız şarttır.
  • Köpeğiniz artık mamasını yemek istemiyor ya da az mama yiyorsa mamasından sıkılmış olabilir. Bu durumda mama değişimi yararlıdır.
  • Deri hassasiyeti ve tüylerde matlaşma ile fazla miktarda tüy dökme tespit edilen köpeklerin mutlaka mamaları değiştirilmeli ve bu köpekler deri sağlığına yönelik üretilen mamalarla beslenmelidir.
  • Köpekler her şeyi yemeye istekli, onur canlılar olsalar da sindirim sistemleri hassastır. Bu hassasiyet arttığında mama değişimine gidilmelidir.
  • Kısırlık operasyonu geçirmiş köpeklerin maması mutlaka değiştirilmelidir. Kısırlaştırılmış köpeklere uygun olmayan mamalar köpeğin fazla kilo almasına ve karaciğer yağlanması, diyabet ya da obezite gibi ciddi sorunlara yol açacaktır.
  • Köpeğinizin herhangi bir şeye alerjisi varsa alerjiyi tetiklemeyecek ve alerjik reaksiyon yaratmayacak bir mamaya geçilmelidir.

mamadegisimi1

Yeni Köpek Mamasına Geçiş Nasıl Yapılmalı?

Köpeğinizin mamasını değiştirmeniz gerekiyorsa yapmanız gereken aşamalı hareket etmektir. Bir anda mama değişimi yaparsanız köpeğiniz yeni mamayı yemeye direnebilir ya da sindirim sistemi yeni mamaya alışık olmadığı için ilk zamanlar kusabilir. Bu nedenle ilk bir hafta boyunca köpeğinizin mamasını kademeli biçimde değiştirmeniz yararlı olacaktır.

Bu yöntemde ilk iki gün eski mamanın %75’i yeni mamanın %25’i karıştırılarak köpeğe verilir. 3. ve 4. gün her iki mamayı yarı yarıya karıştırarak köpeğinize yedirin. 5. ve 6. gün ise yeni mamayı %75 oranında eski mamayı ise %25 oranında kullanın. Son yani 7. gün tamamen yeni mamayı köpeğinize verin. İlk haftayı atlattıktan sonra köpeğinizde olumsuz bir değişim görmüyorsanız iki ay boyunca köpeğinizi gözlemlemeyi unutmayın.

mamadegisimi2

Köpeklerin Mamasını Değiştirmek Zararlı Mıdır?

Köpeklerde mama değişiminin hiçbir zararı olmadığı gibi sağlıkları ve ömürlerinin uzun olması açısından son derece büyük yararları vardır. Burada önemli olan nokta köpeğin beslenmesinde farklı bir mamanın kullanılmasının gerekçesinin doğru olmasıdır. Yaş dönemi, kısırlık durumu, hamilelik ya da emzirme gibi özel durumların yanında sindirim sistemi ile deri ve tüy sağlığı gözetilerek veteriner hekim kontrolünde mama değişimi yapılmalıdır.

Fakat köpeklerin mamaları çok sık değiştirilmemelidir. Ayrıca mama değişimi düzenli, aşamalı ve zamanında yapılmalıdır.

Köpeğiniz için en iyi mama seçimi yapmak ve bu mamalar hakkında bilgi almak için Meyve İçerikli Formülü ile N&D Köpek Maması ve fazla kilolu köpeklerinizin sağlığını korumak için Tahılsız Köpek Maması Alırken Hills’i Tercih Edin başlıklı makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.